Spoločné vzdelávanie

Spoločné alebo tiež inkluzívne vzdelávanie je inovatívny prístup v oblasti vzdelávania, ktorý zdôrazňuje právo každého dieťaťa na kvalitné vzdelávanie. Zahŕňa problematiku výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, t.j. s mentálnym, telesným, zrakovým, sluchovým postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom, vývinovými poruchami učenia, poruchami správania, detí a žiakov chorých a zdravotne oslabených a tiež žiakov intelektovo nadaných. Vďaka podpore týchto detí a prostredníctvom ich plnohodnotnej účasti na vzdelávaní, má inkluzívny prístup predpoklad zvyšovať úspešnosť žiakov so špecifickými potrebami a predchádzať ich dištancovaniu sa od vzdelania. Aby každé dieťa malo rovnakú šancu na vzdelanie.

Výhody spoločného vzdelávania pre zdravé dieťa
• Dieťa sa učí prirodzene vnímať a reagovať na zmeny a odlišnosti.
• Rozmanitosť triedy poskytuje dieťaťu skutočný obraz o odlišnostiach v spoločnosti, v ktorej bude existovať a tým je dieťa lepšie pripravené na budúcnosť.
 
Výhody spoločného vzdelávania pre dieťa s postihnutím alebo so znevýhodnením
• Príležitosť nájsť si priateľov aj v bežnom kolektíve. Takto jeho sociálne prostredie nie je obmedzené len na deti so znevýhodnením, tak ako je tomu v špeciálnych školách.
• Dieťa získava pocit že je súčasťou spoločnosti, a to posilňuje jeho sebaistotu.